Telefon +420 242 481 933 | +420 242 481 934 E-mail info(na)sps-dopravni(tecka)cz

Erasmus 2016

Naši žáci a učitelé v Drážďanech

Logo Erasmus

Projekt získal finanční podporu od Evropské unie.

Právě nám končí další dvouleté projektové období programu Erasmus +, díky kterému se 16 našich žáků opět účastnilo dvoutýdenních odborných stáží v drážďanském dopravním podniku, před Vánoci je na týden vystřídali 4 pedagogové, v dubnu pak další učitelé a zaměstnanci školy.

V roce 2015 se stáže účastnilo osm žáků oborů automechanik (1), elektrikář (2) a autotronik (5), v roce 2016 ve dnech 9. 10. – 22. 10. absolvovalo stáž v drážďanském dopravním podniku DVB AG rovněž osm žáků, tentokrát 3 automechanici, 3 elektromechanici a 2 autotronici. Tyto stáže byly součástí aktivit projektu Za zkušenostmi k sousedům – Stáže žáků a učitelů Střední průmyslové školy dopravní, a.s. v dopravních podnicích EU programu Erasmus+. Němečtí žáci u nás pak pobývali v listopadu. Naši učitelé do Drážďan odcestovali 11.12., zpátky do Prahy se vraceli 17.12.2016, poslední skupina je následovala od 6. do 7.4.2017 .

Žáci druhých a třetích ročníků měli možnost blíže se seznámit se strukturou dopravního podniku, jeho provozovnami i systémem odborného školství v Německu. Pracovali s mistry v dílnách, kde například diagnostikovali chyby motorů a prováděli servisní kontroly nákladních vozů i hybridních autobusů, vyzkoušeli si také tramvajový trenažér. Praktickým činnostem předcházela vždy teoretická příprava v učebnách. Navštívili také drážďanské muzeum dopravy, muzeum tramvají, letiště a strojovnu místní lanové dráhy. Mezi nejzajímavější zážitky určitě patřila exkurze do „skleněné manufaktury“ koncernu Volkswagen, kde se do nedávna vyráběly vozy Phaeton. V budoucnu se zde zaměří na výrobu automobilů s ekologickým (elektrickým) pohonem.

Na závěr pobytu proběhlo vyhodnocení stáže vedením drážďanského dopravního podniku včele s jeho generálním ředitelem. Němečtí partneři si nejvíce cenili spolehlivosti a pracovitosti našich žáků. Všichni účastníci obdrží Europassy mobility s jednotkami výsledků učení, které mohou uplatnit při hledání zaměstnání. Pokud jste zvědaví, jak stáž v Drážďanech probíhala, můžete si přečíst „deníček“ účastníků na stránkách http://dopravkavdrazdanech.blogspot.cz/.

Učitelé během své týdenní stáže podrobně poznali strukturu drážďanského dopravního podniku i jeho systém vzdělávání, účastnili se teoretické i praktické výuky různých oborů, navštívili také Berufliches Schulzentrum für Technik „Gustav Anton Zeuner“. Dubnová skupina pak měla možnost pozorovat průběh závěrečných zkoušek. Její účastníci také absolvovali podrobné exkurze po všech pracovištích DVB AG a jeho vzdělávacího centra.