Republikový sněm České středoškolské unie 2018

Účastnili jsme se sněmu České středoškolské unie

Ve dnech 21. 4. - 22. 4. se v Brně konal 11. republikový sněm České středoškolské unie, na kterém jsme byli ve složení Danny Persein a Joel Vallabhapuram reprezentovat naší školu.

Neděle 21.4.

V odpoledních hodinách jsme se sešli na autobusovém nádraží Na Knížecí, kde jsme netrpělivě vyhlíželi náš autobus a diskutovali jsme o tom, jak asi bude akce vypadat.

Cesta ubíhala bez sebemenších komplikací a my jsme tak mohli využít čas k poslednímu nastudování problematiky středoškolských praxí, které byly hlavním tématem sněmu ČSU.

Po příjezdu do Brna jsme absolvovali krátkou procházku do centra města, kde už na nás čekal připravený pokoj. Milá pokojská nás velmi rychle ubytovala a my jsme tak mohli vyrazit směrem k coworkingovému prostoru s názvem KoPlac, kde končila volba nového předsednictva  ČSU. Získali jsme představu o tom, jak vypadá komunita lidí okolo ČSU a zjistili jsme veškeré potřebné informace ohledně programu, který se konal následující den.

Ve večerních hodinách jsme zvládli rychlou prohlídku centra města, při které jsme se podívali i na hrad Špilberk, který Brnu dominuje. Po rychlé večeři jsme se vrátili do našeho útulného ubytování, kde jsme ulehli do postelí, abychom nabrali sílu na další den.

Pondělí 22.4.

V 8 hodin ráno nás nekompromisně vzbudil budík, který signalizoval, že musíme rychle předat pokoj, obstarat si snídani a vydat se směrem k Artbaru Druhý pád, kde se konal pondělní program sněmu ČSU.

Snídani jsme odbyli v řetězci rychlého občerstvení a poprvé jsme využili brněnské šaliny, která nás dovezla až do zastávky Pionýrská, v jejíž blízkosti se zmiňovaný bar nachází. Vstup do baru je velmi nenápadný, ale hlouček studentů napověděl, že jdeme správným směrem. Hned u vchodu nás přivítal Samuel - jeden ze členů předsednictva ČSU, který se aktivně účastní i televizních debat na téma školství.

Po vyřešení drobných problémů s ozvučením započala první debata s panem JUDr. Petrem Jansou, který zastupuje Národní ústav pro vzdělávání. Po skončení debaty následoval rozbor daného tématu ve čtyřech menších skupinkách. Při rozboru tématu zazněla velká spousta zajímavých názorů, ale i konkrétních návrhů, jak motivovat renomované firmy k tomu, aby poskytly studentům přínosné stáže a praxe.

Diskuze zabrala celé dopoledne až do obědové pauzy. Po návratu z oběda následovala druhá část programu, která byla už o něco kratší, protože se téma uplatnění absolventů stihlo nakousnout již během dopoledního programu. Odpolední program měl opět stejnou koncepci. Pozvání na debatu přijala Barbora Buhnová z organizace CZECHITAS a Jan Veselý z EduFóra. Po konci debaty jsme byli opět rozděleni do skupinek, ve kterých jsme téma pracovního uplatnění absolventů prodiskutovali a zároveň tak ukončili 11. sněm ČSU.

Cestou zpět nás postihla masivní uzavírka dálnice D1, ale alespoň jsme mohli pomalu vstřebávat všechny zkušenosti, které nám tato akce přinesla. Sám za sebe mohu říct, že se na podobných akcích člověk skvěle naučí komunikovat, prezentovat svůj názor před velkým množstvím lidí, ale i naslouchat názorům jiných. Děkuji za tuto příležitost.

Danny Persein

1. A