23-51-H/01 STROJNÍ MECHANIK

Strojní mechanik znáte možná více pod označením „zámečník“, které je bohužel zavádějící. Absolventi oboru neopravují, ani nemontují zámky do dveří. Náplní studia oboru Strojní mechanik je obsluha, údržba a oprava strojů, různých technických zařízení i dopravních prostředků, včetně kolejových vozidel.

Mezi jejich nejpoužívanější pracovní prostředky patří ruční nářadí (šroubováky, kombinačky, klíče, apod.), kovoobráběcí stroje (soustruhy, frézky, pily, brusky, vrtačky apod.) a také měřicí přístroje a zkoušečky.

Absolvent tohoto řemesla se uplatní nejen ve strojírenství, stavebnictví, automobilovém průmyslu a dopravě, ale i kdekoliv jinde v technických oborech, protože je základem, ze kterého vychází většina strojnických profesí.

Je to obor, který v současnosti zaujímá jedno nejžádanějších míst na žebříčku pracovních příležitostí.

Všeobecně-vzdělávací předměty sdílejí  zámečníci s autolakýrníky a karosáři, výuku odborných předmětů i odbornou praxi vykonávají samostatně.

• Obor má nové dílny ve středisku OZM v Hostivaři.
  • Od 2. ročníku, hned po absolvování svářečského kurzu, nastupují žáci na praxi do dílen Dopravního podniku hl. města Prahy. Mají tak možnost poznat a vyzkoušet si práci na autentických strojích přímo v provozovnách DPP.
  • Pokud jsou absolventi oboru úspěšní ve studiu, mohou pokračovat v nástavbových oborech Provozní technika nebo Podnikání a získat tak vzdělání s maturitní zkouškou.
  • Obor Strojní mechanik patří mezi obory, které DPP podporuje svými náborovými programy.

Co všechno se žáci během studia naučí?

• Znát základní strojní součástky, jejich funkce a vlastnosti.
  • Pracovat s kovovým materiálem: kov řezat, ohýbat, brousit, pilovat, nýtovat, svařovat.
  • Pracovat ze základním ručním a strojním nářadím.
  • Číst a rozumět technické dokumentaci.
  • Ovládat různá mechanická a elektrická měřidla.
  • Součástí výuky je složení zkoušky ze svařování před komisařem v rozsahu základního kurzu ZK- 135-1.1, tedy svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře.

Pro vzdělávání v tomto oboru je důležitá manuální zručnost, prostorová představivost a určitá míra technického myšlení.