Zadejte hledané slovo

23-51-H/01 STROJNÍ MECHANIK

Proč se stát zrovna provozním zámečníkem?

Označení „zámečník“, které ve škole používáme, je trochu zavádějící, protože naši žáci neopravují, ani nemontují zámky do dveří. Náplní studia oboru Provozní zámečníci je obsluha, údržba a oprava strojů, různých technických zařízení i dopravních prostředků.

Mezi jejich nejpoužívanější pracovní prostředky patří ruční nářadí (šroubováky, kombinačky, klíče, apod.), kovoobráběcí stroje (soustruhy, frézky, pily, brusky, vrtačky apod.) a také měřicí přístroje a zkoušečky.

Zámečnické řemeslo se uplatní nejen ve strojírenství, stavebnictví, automobilovém průmyslu a dopravě, ale i kdekoliv jinde, protože je základem, ze kterého vycházejí všechny technické profese.

Je to obor, který v současnosti zaujímá jedno z prvních míst v žebříčku pracovních příležitostí.

Na co můžeme uchazeče o obor nalákat?

 • Zatímco všeobecně-vzdělávací předměty sdílejí naši zámečníci s autolakýrníky a karosáři, výuku odborných předmětů i odbornou praxi již vykonávají samostatně. Na každého žáka je tak dostatek času a mistři odborného výcviku mohou pozorně dohlížet na jejich první pokusy u ponku a později i u složitějších strojů, včetně soustruhu.
 • Obor má nové dílny ve středisku OZM v Hostivaři. Z operačního programu Praha – pól růstu ČR budou letos vybaveny dalšími šesti stolními frézkami včetně příslušenství.
 • Od 2. ročníku, hned po absolvování svářečského kurzu, nastupují žáci na praxi do dílen Dopravního podniku hl. města Prahy. Mají tak možnost poznat a vyzkoušet si práci na autentických strojích přímo v provozovnách Dopravního podniku.
 • Během výuky mají žáci zmíněného oboru možnost si za zvýhodněných podmínek udělat řidičský průkaz skupiny B.
 • Ve třetím ročníku získávají žáci v rámci teoretické výuky základy ekonomického vzdělání.
 • Pokud je studium baví, mohou pokračovat v nástavbových oborech Provoz dopravních zařízení či Podnikání a završit tak svá studia maturitní zkouškou.
 • Obor Provozní zámečník patří mezi obory, které Dopravní podnik podporuje svými náborovými programy. Pokud se žák v posledním ročníku zařadí do tzv. Motivačního programu, získává od školy na začátku a konci školního roku poukázku v hodnotě 1000 Kč. Od zřizovatele navíc i řadu dalších výhod v podobě zajímavých exkurzí do zázemí odborných pracovišť DPP. Po dosažení plnoletosti mají zájemci možnost přihlásit se do Stipendijního programu a za určitých podmínek získat pravidelné měsíční stipendium až ve výši 4500 Kč měsíčně a k tomu příspěvek na dopravu až do výše 4x čtvrtletní předplatní časové jízdenky (Lítačky) pro studenty. Podaří-li se jim složit závěrečnou zkoušku na první pokus, dostávají dalších 5 tisíc Kč, a to už stojí za zvážení!
 • Obor Provozní zámečník nabízíme i ve zkrácené dálkové formě studia pro dospělé.

Co všechno se žáci ve škole naučí?

 • Znát základní strojní součástky, jejich funkce a vlastnosti.
 • Pracovat s kovovým materiálem: kov řezat, ohýbat, brousit, pilovat, nýtovat, svařovat.
 • Pracovat ze základním ručním a strojním nářadím.
 • Číst a rozumět technické dokumentaci.
 • Ovládat různá mechanická a elektrická měřidla.
 • Součástí výuky je složení zkoušky ze svařování před komisařem v rozsahu základního kurzu ZK- 135-1.1, tedy svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře.

Jaké jsou podmínky přijetí ke studiu?

Pro vzdělávání v tomto oboru je rozhodující manuální zručnost a určitá míra technického myšlení. Všechno ostatní se uchazeči naučí ve škole.


Učební plán oboru ke stažení ZDE.