Spolupráce se zřizovatelem školy

Motivační program

V posledních dvou letech studia mají žáci tříletých a čtyřletých oborů možnost:

• přihlásit se do tzv. Motivačního programu. Během roku mohou poznat reálné pracovní prostředí a získat další pracovní zkušenosti díky propojení teorie s praxí;
  • absolvovat stáž nebo souvislou praxi v rámci studia na pracovištích Dopravního podniku hlavního města Prahy;
  • spolupracovat s odborníky z praxe na studentských nebo maturitních pracích;
  • získat výhodu přednostního zařazení do Absolventského programu DPP.

Žáci zařazení do Motivačního programu absolvují také exkurze na místa a pracoviště DPP, kam se běžní návštěvníci nedostanou. Např. na Centrální dispečink nebo lanovku aj.  Cílem programu je představit  mladým absolventům zajímavou a perspektivní práci v DPP.

Další informace zde.

Absolventský program

Absolventi (do dvou let od ukončení denního studia) mohou být zařazeni do Absolventského programu a přijímáni do pracovního poměru u DPP na dobu určitou 1 rok, s možností prodloužení až na dva roky.

V případě naplnění vzájemných očekávání je reálný předpoklad změny pracovního poměru na dobu neurčitou. V rámci programu je absolventům poskytnut nadstandardní prostor pro získání odborné praxe. DPP dále nabízí svým zaměstnancům propracovaný systém dalšího odborného rozvoje a perspektivu kariérního růstu.

Stipendijní program

Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost (DPP) nabízí program, který podporuje žáky technických oborů středních odborných škol formou stipendia a motivuje je k využití získané kvalifikace nástupem do pracovního poměru v DPP.

• Stipendijní program je určen pro žáky, kteří se zajímají o dopravu a po ukončení studia chtějí nastoupit do DPP.
  • Žáci, kteří budou do Stipendijního programu DPP zařazeni, se musí uzavřením dohody zavázat k nástupu do DPP po úspěšném ukončení studia a setrvání v pracovním poměru po dobu minimálně 1 roku (dle počtu měsíců vyplácení stipendia, maximálně 2 roky).
  • DPP bude těmto žákům každý měsíc za níže uvedených podmínek vyplácet motivační příspěvek (prospěchové stipendium, příspěvek na dopravu – Lítačku PID, příspěvek při složení závěrečné zkoušky nebo maturitní zkoušky v řádném termínu).

Podporované učební obory (motivační příspěvek ve 3. ročníku)

• Mechanik opravář motorových vozidel (Automechanik)
  • Autolakýrník
  • Elektrikář
  • Elektromechanik pro zařízení a přístroje
  • Karosář
  • Strojní mechanik (zámečník)

Podporované maturitní obory (motivační příspěvek ve 4. ročníku)

• Autotronik
  • Mechanik elektrotechnik

Výše uvedené obory musí žáci studovat v denní formě vzdělávání (tj. motivační příspěvek není určen pro studium dálkovou formu vzdělávání).

Základní podmínky Stipendijního programu

• Úspěšné ukončení studia, tj. získání výučního listu nebo maturity.
  • Nástup do DPP a setrvání v pracovním poměru 1 nebo 2 roky (dle počtu měsíců vyplácení motivačního příspěvku).

Poskytujeme

• Motivační příspěvek – prospěchové stipendium ve výši 4 500 Kč měsíčně (dle studijního průměru do 2,50 včetně) nebo ve výši 3 500 Kč měsíčně (studijní průměr do 3,00 včetně) v posledním ročníku studia.
  • Za předpokladu splnění níže uvedených základních podmínek a kritérií pro poskytnutí motivačního příspěvku.
  • Motivační příspěvek při vykonání závěrečné zkoušky nebo maturitní zkoušky v řádném termínu ve výši 5 000 Kč.
  • Motivační příspěvek na dopravu (Lítačka PID) až do výše 4 x čtvrtletní předplatní časové jízdenky (Lítačky) pro studenty.
  • Po úspěšném ukončení studia perspektivu pracovního uplatnění.
  • Pracovní zařazení odpovídající získané kvalifikaci (manuální profese).
  • Příklady manuálních profesí – automechanik, elektromechanik, provozní zámečník, provozní elektrikář, karosář, lakýrník, zabezpečovací a sdělovací obvodář.
  • Po nástupu do DPP mzdu dle pracovního zařazení a zaměstnanecké benefity dle Kolektivní smlouvy.
  • Zaměstnanecké jízdné i pro rodinné příslušníky, 5 týdnů dovolené, 3 „sick days“, stravenky, příspěvek na kulturu/sport/zdraví (FlexiPassy), penzijní připojištění, možnost dotovaného ubytování pro mimopražské a další výhody.

Požadujeme

• Studium posledního ročníku podporovaného oboru v denní formě vzdělávání.
  • Úspěšné absolvování výběrového řízení pro zařazení do Stipendijního programu.
  • Uzavření dohody o poskytnutí motivačního příspěvku.
  • Zletilost – žák dosáhl 18 let v době podpisu dohody (přihlášku lze podat před dosažením).
  • Studijní průměr do 3.00 (včetně) za každé pololetí.
  • Docházku min. 75 % (teoretické i praktické vyučování).

Jak získat stipendium?

• V případě zájmu o stipendium požádat o přihlášku prostřednictvím  e-mailové adresy stipendium@dpp.cz.
  • Vyplnit, podepsat a odeslat přihlášku.
  • K přihlášce přiložit motivační dopis na téma „Proč chci pracovat v DPP“.
  • Přihlášku lze zaslat poštou, emailem nebo přinést osobně po předchozí domluvě na níže uvedený kontakt.

Výběrové řízení pro přihlášené žáky

• Žák obdrží písemnou pozvánku na výběrové řízení.
  • Žák absolvuje výběrové řízení.
  • Ústní pohovor je zaměřen na motivaci žáka pracovat v DPP.
  • Žák je písemně vyrozuměn o výsledku výběrového řízení.

Dohoda o motivačním příspěvku

• Úspěšný uchazeč je pozván k podpisu dohody o motivačním příspěvku (Dohoda).
  • Žák musí být zletilý (dosáhl 18 let) v době podpisu Dohody.
  • V dohodě jsou specifikovány veškeré podmínky pro udělení stipendia.
  • Součástí Dohody je závazek žáka uzavřít pracovní poměr v DPP a doba povinného setrvání v něm V případě, že žák nedokončí úspěšně studium uvedené v dohodě, tj. např. bude ze školy vyloučen nebo sám ze školy odejde nebo neudělá úspěšně závěrečnou. zkoušku/nebo maturitní zkoušku (ani v opravném termínu), bude povinen vrátit veškerý motivační příspěvek, který od DPP získal.
    Bližší informace na webu DPP zde.